Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2013

Δεν κατεβαίνει από το βάθρο η Ισπανία, 92-66 επικράτησε της Κροατίας

Αυτό ήταν το τρίτο χάλκινο μετάλλιο στην ιστορία της ισπανικής ομάδας που για
τέταρτο συνεχόμενο Eurobasket ανεβαίνει στο βάθρο. Τελευταία φορά που οι Ισπανοί κατέκτησαν χάλκινο μετάλλιο σε Eurobasket ήταν το 2001 στην Κωνσταντινούπολη. H Kροατία πάλεψε το ματς έως το 25', αλλά κάπου εκεί φάνηκε να μένει από δυνάμεις. Έτσι, η ομάδα του Ρέπεσα δεν κατάφερε να πάρει και πάλι μετάλλιο έπειτα από 18 χρόνια. Για τη Ισπανία ξεχώρισαν οι Γιουλ (21π), Γκασόλ (17π, 8ριμπ) και Κλαβέρ (16π, 6ριμπ). Για την Κροατία ο Μπογκτντάνοβιτς με 22 και ο γκαρντ του Παναθηναϊκού, Ρόκο Λένι Ούκιτς, με 12 ήταν οι μόνοι που ξεχώρισαν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο, έκαναν ό,τι ήθελαν στην επίθεση, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν λύση με το μαρκάρισμα του Μπογκντάνοβιτς. Έτσι οι Κροάτες έμειναν κοντά στο 10' (23-18). Στη δεύτερη περίοδο ο Γιουλ ήρθε από τον πάγκο και έδωσε πολλές λύσεις, ιδίως επιθετικά στην ομάδα του Ορέγνκα. Ο γκαρντ της Ρεάλ Μαδρίτης με συνεχόμενα τρίποντα έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα 11 πόντων (47-36) στο ημίχρονο.

Ο Γιουλ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο και έτσι η ομάδα του Ορένγκα διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (63-48) στο 30'. Στην τελευταία περίοδο οι Ισπανοί συνέχισαν το ρεσιτάλ πίσω από τα 6.75, τελείωσαν το ματς με 12/24 τρίποντα και έφτασαν στη νίκη με 92-66.

Δεκάλεπτα: 23-18, 47-36, 63-48, 92-66
Ισπανία (Ορένγκα): Αγκιλάρ (1ριμπ), Φερνάντεθ 8 (1/2τριπ, 4ριμπ, 3ασ), Ροντρίγκεθ 2, Ρέι 4, Καλντερόν 8 (2), Ρούμπιο 6 (6ασ, 2κλεψ), Κλαβέρ 16 (6ριμπ,3κοψ), Σαν Εμετέριο 5 (1/2τριπ), Γιουλ 21 (5/10τριπ), Γκασόλ 17 (1τριπ,8ριμπ, 2ασ, 2λαθ, 1κοψ), Γκάμπριελ 5 (1)
Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 1, Άντριτς 2, Ντρέιπερ 5, Μπογκντάνοβιτς 22 (4/7τριπ, 4ριμπ), Σάριτς 6 (1τριπ, 4ριμπ), Ρούντεζ 5 (1), Ούκιτς 12 (1/2βολ, 4/6διπ, 1/2τριπ, 4ριμπ), Σίμον 3 (1), Ντέλας 2, Ζόριτς 8 (6ριμπ).

πηγή: Gazzetta