Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου 2015

V Span-ια ανατροπή

Κυνηγούσε το σκορ για 37' και 39'' παρόλα αυτά η ψυχωμένη Εθνική κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στους οικοδεσπότες Κροάτες και να γίνει το φαβορί για την 1η θέση στον όμιλο.

Απ' την αρχή τους ματς οι Κροάτες μπήκαν δυνατά και με τη βοήθεια του κόσμου τους κρατούσαν σε όλο το 1ο ημίχρονο το προβάδισμα με 4-6 πόντους σταθερά,με τον Σίμον να τα βάζει απο παντού σε αυτό το διάστημα(2/2διπ,3/3τριπ).Και το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο,η Ελλάδα εγκλωβισμένη και άστοχη μπροστά στη ζώνη των Κροατών και την διαφορά πλέον στο μέγιστο(43-53).Στο 4ο δεκάλεπτο αλλάξαν όλα,με τον Ούκιτς στο 32' να κάνει το 53-61 πολλοί θα είπαν οτι δύσκολα θα επιστρέψει η Εθνική,μόνο που ο V-Span είχε άλλη άποψη,9 πόντοι με 2 μεγάλα τρίποντα και 2 ασίστ πάρε-βάλε σε Πρίντεζη,Μπουρούση με το 72-70 είναι το τελικό σκορ.Μεγάλη νίκη που λογικά θα φέρει την 1η θέση στην Ελλάδα που αν βελτιωθεί και στα σουτ έτσι ώστε ν ανοίξουν περισσότερο οι άμυνες ζώνης που χρησιμοποιούν οι αντίπαλοι προπονητές,τότε θα μιλάμε για μια δύσκολα αντιμετωπίση ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 28-33, 51-57, 72-70.
Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 10 (5 ασ.), Ζήσης 7, Σπανούλης 16 (3 τρίπ., 6 ασ.), Καλάθης 2, Περπέρογλου, Σλούκας 2, Καϊμακόγλου, Κουφός 11 (9 ριμπ.), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 3, Αντετοκούνμπο 6.
Κροατία (Περάσοβιτς): Τόμιτς 9, Ρούντεζ, Στίπτσεβιτς, Σάριτς 11 (1), Ούκιτς 14 (2), Σιμόν 18 (3), Ντρέιπερ 2, Ζόριτς 8, Χεζόνια 8 (2/8 τρίπ.).

ΕΛΛΑΔΑ: 25/47 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 10/13 βολές, 40 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 9 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 τάπα.
ΚΡΟΑΤΙΑ: 15/30 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 16/20 βολές, 32 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 τάπες.