Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2018

Α' ΕΚΑΣΚΕΜ: Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε στην Κατερίνη ο ΦΟΑ κόντρα στη δυνατή ΑΓΕΠ

Την ήττα γνώρισε στην Κατερίνη η ομάδα του ΦΟΑ από την ΑΓΕΠ, για την 15η αγωνιστική της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ με σκορ 76-65, το απόγευμα του Σαββάτου 10/2.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλο το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ μέχρι το τελευταίο δίλεπτο, στο οποίο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του ΦΟΑ και πέτυχαν σημαντικά σουτ έξω από τα 6,75 με αποτέλεσμα να ξεφύγουν στο ημίχρονο με 43-31.

Στην επανάληψη ο ΦΟΑ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι γηπεδούχοι με όπλο την καλή αμυντική λειτουργία αλλά και τη μεγάλη ευστοχία έξω από τα 6,75, κατάφεραν να ξεφύγουν με δεκαεννέα πόντους (56-37) 3 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση αντέδρασαν και με ένα σερί 0-15 επέστρεψαν στο παιχνίδι στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου (56-52).

Μέχρι εκεί όμως αφού η κούραση έπαιξε ρόλο στο τέλος με τους γηπεδούχους να κρατάνε το προβάδισμα και στο τέλος να παίρνουν τη νίκη με τελικό σκορ 76-65. Σπουδαία εμφάνιση από πλευράς νικητών έκαναν οι Βαφόπουλος (18π./1τριπ.), Κουρκούτας (16π./3τριπ.) και Παπαδόπουλος Κ.(16π./3τριπ.) ενώ από πλευράς ΦΟΑ ξεχώρισαν επιθετικά οι Καρνάβας (15π.) και Στρέπκος (14π.)

Την επόμενη αγωνιστική (24/2) η ομάδα του ΦΟΑ υποδέχεται στην Αριδαία τον Ζαφειράκη Νάουσας ενώ η ΑΓΕΠ αγωνίζεται στα Γιαννιτσά κόντρα στους Ίκαρους.

Διαιτητές: Ντόγκας - Χρυσάφης Στ.

Δεκάλεπτα: 17-15, 43-31, 56-47, 76-65

ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης, Μωυσίδης 11(2), Τσολακίδης 6, Καραγιάννης 9(3), Βουλγαράκης, Βαφόπουλος 18(1), Κουρκούτας 16(3), Χαρισσόπουλος, Παπαδόπουλος Κ. 16(1), Μέλιος, Παπαδόπουλος Λ., Γαβαλάς.

ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Βάτσης): Τριανταφύλλου 10, Κανονίδης, Σαμαρτζίδης 2, Τοπαλίδης 6, Λιούγκας, Μπεγλόπουλος 5, Παπαβραάμ, Αβραμίδης 11(3), Αμανίδης, Μακρόπουλος 2, Στρέπκος 14, Καρνάβας 15.