Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2019

Δεύτερη εκτός έδρας νίκη για την ΚουΠα. Επικράτησε του Αιγινιακού με 55-58

Του Γιάννη Σιταρίδη (koupa basketball team manager)

Το παιχνίδι σαφώς δεν διεκδικεί δάφνες για την ποιότητά του. Το χαμηλό σκορ μαρτυρά του λόγου το αληθές. Οι δυνατές άμυνες και ο αργός ρυθμός που επικράτησε καθ’ όλη τη διάρκεια, ευνόησε τελικά την φιλοξενούμενη που έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ: Με δυναμικό τρόπο έκανε αισθητή την παρουσία της η ΚουΠα από τα πρώτα λεπτά. Το 0 – 4, το 1 – 7 και το 4 – 11 δείχνουν ξεκάθαρα πως πήρε τα ηνία του αγώνα από την αρχή. Και αν ήταν ευστοχότερη στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου, θα είχε ξεφύγει στο σκορ, διατηρώντας το πλεονέκτημα, κάτι που όμως δεν έγινε. Ο Αιγινιακός μείωσε με απανωτά αναπάντητα καλάθια σε 14 -15 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Σκορ Περιόδου: 14 – 15

Ομαδικά Στατιστικά Α’ Περιόδου

Π: 15 1Π: 2/4, 2Π: 2/10, 3Π: 3/6 ΡΑ: 7, ΡΕ: 5, ΑΣΙΣΤ: 5, ΚΛΨ: 2, ΤΑΠΕΣ: 1, ΛΑΘΗ: 4

Οι άμυνες πρωταγωνίστησαν στη δεύτερη περίοδο. Από 11 πόντους πέτυχε η κάθε ομάδα σε ένα σχετικά ισορροπημένο δεκάλεπτο. Από τη άλλη, η αστοχία εκατέρωθεν επιβράβευσε ουσιαστικά την αμυντική προσήλωση των δυο ομάδων. Το μπάσκετ που παίχτηκε ήταν μάλλον κακό. Η γηπεδούχος με ένα μικρό σερί 6 – 0 προηγήθηκε με 20 – 14 χωρίς ωστόσο να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ αυτό, μιας και η φιλοξενούμενη επέστρεψε στο παιχνίδι με ένα δικό της αναπάντητο 7 – 0. Το 25 – 26 του ημιχρόνου δείχνει να είναι δίκαιο.

Σκορ Ημιχρόνου: 25 – 26

Ομαδικά Στατιστικά Β’ Περιόδου

ΠΟΝΤΟΙ: 11 1Π: 5/10, 2Π: 3/11, 3Π: 0/4, ΡΑ: 9, ΡΕ: 4, ΑΣΙΣΤ: 1, ΚΛΨ: 2, ΤΑΠΕΣ: 0, ΛΑΘΗ: 1

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι δυο ομάδες παρέμεναν νευρικές με τη φιλοξενούμενη να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα που κάποια στιγμή άνοιξε μέχρι και τους 8 πόντους. Το 32 – 40 ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά για την μία ή την άλλη ομάδα στο παιχνίδι. Σε εκείνο το χρονικό σημείο κάπου στις αρχές της τρίτης περιόδου, ήρθε το γνώριμο πλέον σε όλους black out της ομάδας. Ο Αιγινιακός πίεσε, έτρεξε και δικαιώθηκε για την προσπαθεια του, μειώνοντας σε 39 – 40 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Σκορ Περιόδου: 39 – 40

Ομαδικά Στατιστικά Γ’ Περιόδου

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Πανέμορφη διαγώνια πάσα στο transition από τον Πάρη Χοτουμανίδη προς τον Σωκράτη Τσουλφαΐδη και όμορφο τελείωμα πάνω στο βηματισμό χωρίς ντρίπλα, με αριστερό lay up από τον δεύτερο.

Το επιμέρους 8 - 0 για τους γηπεδούχους έφτασε στο 10 – 0 με την έναρξη του κρίσιμου τελευταίου δεκάλεπτου. Οι δυο ομάδες συμβάδισαν για λίγο στο σκορ μέχρι το νέο μίνι ξέσπασμα του Αιγινιακού και την απομάκρυνση του κατά 5 πόντους από την ΚουΠα Κιλκίς. (50 – 45). Τη στιγμή που όλοι περίμεναν πως η ιστορία και αυτού του αγώνα θα έχει το ίδιο τέλος με τους προηγούμενους (δηλαδή ήττα για την ΚουΠα), ήρθε η αντίδραση. Ήθελε λιγότερο από 4 λεπτά και το σκορ ήταν στο 50 – 45 υπέρ του Αιγινιακού. Η ομάδα έδειξε ξανά το μέταλλό από το οποίο φτιάχτηκε. Χωρίς να είναι εύστοχη (3 / 7), έπαιξε ώριμα και ψυχωμένα, δεν εκβίασε το σουτ (ούτε ένα αψυχολόγητο τρίποντο δεν επιχείρησε) και γύρισε το εις βάρος της πλην 5 σε συν 3 τρέχοντας ένα επιμέρους 5 – 13.

Τελικό σκορ: 55 – 58

Ομαδικά Στατιστικά Δ’ Περιόδου

ΠΟΝΤΟΙ: 18 1Π: 12/14, 2Π: 3/7, 3Π: , ΡΑ: 8, ΡΕ: 1, ΑΣΙΣΤ: 2, ΚΛΨ: 2, ΤΑΠΕΣ: 0, ΛΑΘΗ: 4

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Τάσος Μουστάκας

Πέτυχε 19 πόντους, πήρε 9 ριμπάουντ, κέρδισε 7 φάουλ, ενώ είχε και 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε περίπου 27 λεπτά. Αποτέλεσε το βαρόμετρο για την ομάδα. Ωστόσο το κυριότερο όλων όσων πέτυχε, ήταν η ψυχραιμία του στις κρίσιμες βολές του τελευταίου δεκαλέπτου (5/6) όταν όλα κρίνονταν και η μπάλα …έκαιγε.

Από κοντά και ο πολύ βελτιωμένος φέτος Σωκράτης Τσουλφαΐδης με 8 πόντους 11 ριμπάουντ (7 επιθετικά) και πολύ καλή άμυνα, που είναι αδύνατο να αποτυπωθεί στατιστικά.

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Τσάτσης)

Ζάλτος, Δαγκλιάρης, Ποζίδης 6, Ψωμιάδης, Υφαντίδης 4, Χοτουμανίδης 6(1τρ), Τσουλφαΐδης 8, Πατσούρης 13(1τρ), Μουστάκας 19, Κώττης 2.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ ΑΓΩΝΑ: 14 – 15 / 25 – 26 / 39 – 40 / 55 – 58

ΤΕΛΙΚΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑΣ:

ΠΟΝΤΟΙ:58, 1Π: 21/32, 2Π: 14/41, 3Π: 3/15, ΡΑ: 30, ΡΕ: 18, ΑΣΙΣΤ: 9, ΚΛΨ: 6, ΤΑΠΕΣ: 2, ΛΑΘΗ: 11