Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2013

Ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις η νεοσύστατη ομάδα του ΓΑΣ Έδεσσας

Ξεκίνησε τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις, η νεοσύστατη ανδρική ομάδα του ΓΑΣ Έδεσσας, συμμετέχοντας στον 2ο όμιλο του πρωταθλήματος της Β΄ κατηγορίας της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ.. Στις δύο πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος ο ΓΑΣ αγωνίστηκε εκτός έδρας με τον Σκυδραϊκό και τον Κεραυνό Άσπρου, γνωρίζοντας ισάριθμες ήττες.

Στις 9/11 ηττήθηκε στην Σκύδρα με σκορ 57-49 και το περασμένο Σάββατο στο κλειστό γήπεδο των Καλυβίων ηττήθηκε με σκορ 77-60.

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με τον Σκυδραϊκό ο ΓΑΣ ξεκίνησε το παιχνίδι νευρικά και με πολύ άγχος, μη μπορώντας να οργανώσει σωστά το επιθετικό παιχνίδι του. Το γεγονός αυτό επέτρεψε στην ομάδα της Σκύδρας, να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο προηγούμενη με σκορ 16-8. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Έδεσσας εμφανίστηκε καλύτερη και με επιθετικές αιχμές τους Δοδόπουλο, Τσακώντση και τον Γάτσο να ελέγχει τα αμυντικά ριμπάουντ, κατάφερνε να βρίσκεται κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Σκύδρας να προηγείται με σκορ 29-22.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΓΑΣ να εμφανίζει μεγάλο πρόβλημα στην οργάνωση του παιχνιδιού καθώς δεν κατάφερνε να ανταπεξέλθει στην πίεση των παικτών του Σκυδραϊκού. Όμως σταδιακά ξεπερνώντας το εμφανέστατο άγχος της πρεμιέρας, κατάφερε να μπει στο παιχνίδι, έχοντας μπροστάρηδες τους Τσολάκη, Τσακώντση και Δοδόπουλο. Μάλιστα τρία λεπτά πριν την λήξη προηγήθηκε με σκορ 46-47, αναγκάζοντας τον προπονητή του Σκυδραϊκού να πάρει ταιμ-αουτ. Δυστυχώς με την επανέναρξη του παιχνιδιού η ομάδα της πόλης μας μένοντας από δυνάμεις δέχτηκε ένα επιμέρους 11-2, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με σκορ 57-49.

Καλή η διαιτησία των Χατζηχαρίση και Κελεπούρη.

Δεκάλεπτα: 16-8, 29-22 (ημιχ.), 42-35, 57-49 τελικό.

ΓΑΣ Έδεσσας (Σταυρόπουλος) : Σταυρόπουλος Χ. Κωνσταντινίδης Η. 2, Γάτσος Γ. 6(1), Τσακώντσης Α. 10, Παπαλαζάρου Δ. 2 Αργυρός Β. 6(1), Τσολάκης Γ. 8(1), Σταυρόπουλος Π. Μακρίδης Τ. Αντωνιάδης Δ. 5, Δοδόπουλος Χ. 10, Γιάννης Χ.

Στον αγώνα του περασμένου Σαββάτου με τον Κεραυνό Άσπρου ο ΓΑΣ Έδεσσας παρουσιάστηκε πολύ καλύτερος στην οργάνωση του παιχνιδιού, καταφέρνοντας να σκοράρει σχετικά εύκολα κυρίως με του ψηλούς του. Όμως η περιφερειακή του άμυνα ήταν κάκιστη, επιτρέποντας στους Αθανασιάδη και Περπερίδη να σκοράρουν σε βάρος του με απίστευτη ευκολία.

Ο ΓΑΣ έχοντας σαν αρχική πεντάδα τους Τσολάκη, Μακρίδη, Αργυρό, Γάτσο και Δοδόπουλο, ξεκίνησε καλά τον αγώνα, με τον Δοδόπουλο να σηκώνει το «επιθετικό βάρος» και να ακολουθεί από κοντά την γηπεδούχο ομάδα. Όμως η κάκιστη περιφερειακή άμυνα επέτρεπε στην ομάδα του Άσπρου να κράτα το προβάδισμα στο σκορ με σχετική ευκολία. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Κεραυνού να προηγείται με σκορ 44-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΓΑΣ προσπάθησε να αλλάξει τον ρυθμό του αγώνα, όμως αυτό δεν κατέστει δυνατόν, γιατί η ευκολία με την οποία δεχόταν καλάθια από την περιφέρεια συνεχίστηκε. Το τέλος του αγώνα βρήκε νικήτρια την ομάδα του Κεραυνού με σκορ 77-60.

Δεκάλεπτα: 22-15, 44-31 (ημιχ.), 63-42, 77-60 τελικό.

ΓΑΣ Έδεσσας (Σταυρόπουλος) : Σταυρόπουλος Χ. 5(1) Κωνσταντινίδης Η. Γάτσος Γ. 16(1), Τσακώντσης Α. 5, Παπαλαζάρου Δ. 1, Αργυρός Β. 4, Τσολάκης Γ. 3 Σιβένας Κ., Μακρίδης Τ. 2, Δοδόπουλος Χ. 23(1), Μποζίνης Γ., Γιάννης Χ.

Το Σάββατο 23/11 διεξάγεται η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος με τον ΓΑΣ να υποδέχεται στο ΔΑΚ Έδεσσας τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας στις 4:00 το απόγευμα. Ο ΓΑΣ Έδεσσας καλεί του φίλους του αθλήματος, να τον ενισχύσουν στην προσπάθεια που θα κάνει, ώστε να πετύχει την 1η του νίκη στο πρωτάθλημα.