Τρίτη 31 Ιανουαρίου 2017

Πανεδεσσαϊκός - Κεραυνός 79-82

Σε ένα γρήγορο και πολύ θεαματικό παιγνίδι με συνεχείς ανατροπές στο σκορ ο Kεραυνός Δήμου Σκύδρας πήρε την νίκη γοήτρου μέσα στο ΔΑΚ της πρωτεύουσας επί του Πανεδεσσαϊκού με σκορ 79-82

Οι φιλοξενούμενοι με ευστοχία από την γραμμή των 3π. ξεκίνησαν εντυπωσιακά προηγούμενοι 0-16 στο 6' αλλά γρήγορα ο Πανεδεσσαικός χτυπώντας στον αιφνιδιασμό "μάζεψε" την διαφορά μειώνοντας στην λήξη της 1ης περιόδου σε 16-20

Στο 2ο δεκάλεπτο πάλι ο Κεραυνός "'έχτισε" σταδιακά διαφορά υπέρ του και αφού ξαναπροηγήθηκε με 12π έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 37-45

Στην 3η περίοδο ξεκίνησε ουσιαστικά η αντεπίθεση του Πανεδεσσαϊκού ,ο οποίος χάρη σε εύστοχα τρίποντα αλλά και αιφνιδιασμούς κάλυψε σταδικά διαφορά 10π.και προσπέρασε στο 30΄με 60-59

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αρχικά ακόμη και με 6π. αλλά ο Κεραυνός αντέδρασε και με τους Αντώνη Κωστίκα και Δημάκα να δίνουν λύσεις μέσα και έξω από την ρακέτα ισοφάρισε και το παιγνίδι έμελλε να κριθεί στα τελευταία λεπτά χάρη κυρίως σε δύο κλεψίματα των φιλοξενούμενων που διαμόρφωσαν το τελικό 79-82

Τα δεκάλεπτα 10 16-20,2ο (21-25)37-45(ημίχρονο) 3ο (23-14) 60-59 4ο (19-23) 79-82 (τελικό σκορ)

ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ (Μίλτσης) ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ Π. , ΠΟΝΤΙΚΗΣ Β. 12 , ΜΠΙΝΟΣ Ε. 21 , ΠΡΟΦΗΤΗΛΙΩΤΗΣ Ε. 5 , ΚΑΡΑΙΣΑΡΙΔΗΣ Λ. 11 , ΞΥΛΟΥΡΓΙΔΗΣ Α. 11, ΜΠΙΝΟΣ Μ. 14 , ΝΤΟΥΛΑΒΕΡΗΣ Ε. 5 , ΝΗΣΙΑΓΚΑΣ Κ.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Ροδοβίτης) Δημάκας 32 (3 τρ) Κωστικας Αντ. 30(4τρ) Κωστίκας Αναστ. 1, Γίτσας 2, Μηνάς, Βούρδεσλης 4,Διαμαντόπουλος 12(2 τριπ.)Σταύρος 2