Πέμπτη 22 Ιανουαρίου 2015

Για πρώτη φορά στην ιστορία του στα ημιτελικά του Κυπέλλου o Αερωπός Έδεσσας!

Για πρώτη φορά στην ιστορία του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών μία ομάδα από την Α2 προκρίνεται στα ημιτελικά του θεσμού.
Ο Αερωπός Έδεσσας προκρίθηκε στους «4» αφού νίκησε 26-23 τον Φοίβο Συκεών ανατρέποντας τα προγνωστικά παρότι τις δύο ομάδες χωρίζει μία ολόκληρη κατηγορία. Η ομάδα του Γιάννη Πηλαλίδη στο δεύτερο ημίχρονο έλεγχε το παιχνίδι και κατάφερε να κρατήσει μέχρι το τέλος το προβάδισμα.

Η ομάδα των Συκεών προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά στο 22-21 έχασε πέναλτι.

Στο φύλλο αγώνα αναγράφηκε πως στο 59:10 δύο φίλαθλοι της φιλοξενούμενης μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο έφτασαν μέχρι το κέντρο και ο ένας εξ αυτών απευθύνθηκε στον διαιτητή Θανάση Χασκή λέγοντάς τους: «είσαι γελοίος».

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ- ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 26-23

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-6, 6-8, 7-10, 9-12, 9-12 (ημχ.), 13-13, 15-14, 19-16, 22-19, 22-21, 26-23
ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Δέλλιος, Αθανασίου, Μπαγγέας, Τζουβάρας Π.3, Πετρίδης, Γιόσμου 2, Βλάχος 6, Τζουβάρας Θ., Κράλλης 9, Βαφείδης, Μαρτίνοβιτς 2, Αρβανιτίδης 4, Μούσιος, Πουρδάνης, Χατζηγεωργίου.

ΦΟΙΒΟΣ (Ευθύμης Πιπελίδης): Κότσιφας, Παπαγεωργίου, Πίτσιος 4, Μπαλαμός 4, Βότσης 2, Αποστολίδης 3, Μέτσης 4, Σαουλίδης, Χατζηβακαλέλης 4, Μισυρλής 1, Ντουλματζής, Τσαμεσίδης, Ναουμίδης 1, Κοπαΐδης, Πατσιάς.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Χασκής Δίλεπτα: 3-3 Πέναλτι: 3/3- 2/5

πηγη: handball.org.gr