Πέμπτη 16 Οκτωβρίου 2014

''Τουρκοφάγος'' ο ΠΑΟΚ, με το ''δεξί΄' στο Eurocup (vid)

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει με νίκες! Μετά την καλή αρχή στο Κύπελλο Ελλάδας και στο πρωτάθλημα, ο "Δικέφαλος" κέρδισε εκτός έδρας την Καρσίγιακα με σκορ 81-87 για την πρώτη αγωνιστική
του Eurocup.

Μάλιστα χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να τελειώσει το ματς...

Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν τα τρία συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα ενώ κέρδισαν τούρκικη ομάδα μετά από πολλά χρόνια αφού η τελευταία νίκη ήταν αυτή απέναντι στην Ανκαρα την σεζόν 1997-98 (ο ΠΑΟΚ είχε νικήσει εντός έδρας με σκορ 72-63 και μετά ακολούθησαν πέντε συνεχόμενες ήττες απο τουρκικές ομάδες).

Ο πρωταγωνιστής

Οπως στο ματς με τον ΑΓΟΡ, έτσι και αυτό κόντρα στην Καρσίγιακα, ο Χαραλαμπίδης δήλωσε παρών όταν τον χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ. Μείωσε σε 62-58 λίγο πριν πάμε στην πρώτη παράταση, έκανε το 71-70 διατηρώντας τον ΠΑΟΚ ζωντανό και διαμόρφωσε το 77-82.

Εκεί κρίθηκε το ματς

Μετά το 77-75 ο ΠΑΟΚ ήταν ψύχραιμος, "πάτησε" γκάζι και προηγήθηκε με 77-82. Εκεί ουσιαστικά γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα.

Ο αριθμός

Ο Οντουμ έμοιαζε να προσπαθεί... μόνος του στο πρώτο ημίχρονο. Είχε πετύχει 16 πόντους και ο δεύτερος σκόρερ του ΠΑΟΚ στο πρώτο μισό του αγώνα ήταν ο Κάρτερ με τρεις πόντους!

O αγώνας

Ο "Δικέφαλος" είχε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα (3-7 και 5-9) αλλά η Καρσίγιακα εκμεταλλεύτηκε το αντιαθλητικό φάουλ του Οντουμ και ισοφάρισε (9-9 στο 5'). Οι Τούρκοι στο 4' ήταν μπροστά με 13-9 με ένα σερί 8-0 ενώ ο Γκάμπριελ (πρώην παίκτης του Ρεθύμνου) διαμόρφωσε το 16-10. Ο ΠΑΟΚ "απάντησε" με σερί 0-9 (16-19 στο 9') και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 18-19.

Στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου ο "Δικέφαλος" είχε πετύχει μόνο δύο πόντους (22-21 στο 13') ενώ ο Οντουμ στο 14' "έγραψε" το 22-23. Οι "ασπρόμαυροι" δυσκολεύονταν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι και στο ημίχρονο έχαναν με 30-26, με τον Οντουμ να έχει πετύχει 16 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο.

O ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά στο δεύτερο ημίχρονο (37-29 στο 22' και 41-31 στο 24'). Ο Λάνγκφορντ "ξεκόλλησε" τον "Δικέφαλο" (41-33) και ο Μαργαρίτης διαμόρφωσε το 41-38 στο 26'. Ο Οντουμ (20 πόντους) έκανε το 44-41 στο 28', η Καρσίγιακα ξέφυγε με 49-41 και ο Χαραλαμπίδης μείωσε σε 49-44 στο 30'.

Στο 31' η Καρσίγιακα ήταν στο +9 (53-44), ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 53-49 αλλά και πάλι οι Τούρκοι βρήκαν τις λύσεις (60-51 στο 35'). Στο 37' το σκορ ήταν 62-55, ο Χαραλαμπίδης έκανε το 62-58 (στο 38') και ο Μαργαρίτης το 63-60. Ο Ντίξον διαμόρφωσε το 65-60, στα 16'' πριν το τέλος ο Βον έκανε το 65-64 και ο Ντίξον στα 9'' αστόχησε στις δύο βολές, όμως πήρε το ριμπάουντ και στα 5'' έκανε το 66-64. Ο Κάρτερ στα 2'' πριν το τέλος ισοφάρισε (66-66) και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο 42' η Καρσίγιακα ήταν μπροστά με 69-66 ενώ στο 43' το σκορ έγινε 71-66 (με βολές του Ντίξον ο οποίος προηγουμένως έσπρωξε τον Χαραλαμπίδη, οι διαιτητές δεν έδωσαν φάουλ και μετά χρεώθηκε με φάουλ ο Κάρτερ). Ο Λάνγκφορντ έκανε το 71-66, στα 51'' πριν το τέλος ο "Μπίδης" μείωσε σε 71-70 και ο Κάρτερ με καλάθι και φάουλ έκανε το 71-73 στα 30''. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν (73-73 στα 17'' πριν το τέλος), ο ΠΑΟΚ δεν εκμεταλλεύτηκε την τελευταία επίθεση και το παιχνίδι "πήγε" σε δεύτερη παράταση.

Στο 47' το σκορ ήταν 77-77, ο Λάνγκφορντ "έγραψε" το 77-78 και ο Βον έκανε το 77-80 στο 48' και ο Χαραλαμπίδης διαμόρφωσε το 77-82 στο 49'. Στα 34'' πριν το τέλος ο Τσόχλας έκανε το 79-84 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 30-26, 49-44, 66-66 κ.α., 73-73 α' παρ., 81-87 στη β' παρ.

Καρσίγιακα (Σάριτσα): Nτεμίρ, Παλάσιος 29, Χερσέκ 2, Στρόμπερι 9, Κοκ, Ντίξον 25 (1), Σονσίρμα, Γκάμπριελ 6 (2), Αλτάι 2, Ντίμπλερ 8 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 9, Λιάπης, Χαραλαμπίδης 19 (3), Κάρτερ 14 (2), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 2, Δέδας, Μαργαρίτης 10, Οντουμ 22 (1), Βον 6, Σαλούστρος 3 (1).