Παρασκευή 4 Ιουλίου 2014

ialmopia Bet: Ξανά Μουντιάλ στο πρόγραμμα..

Ξεκινάει ξανά το Μουντιάλ,με 2 αγώνες στη φάση των 8,Γαλλία - Γερμανία και Βραζιλία - Κολομβία.

Χτες το ταξίδι στο άγνωστο πήγε καλά τελικά και αν η μεγάλη Μπρο κατάφερνε να αντέξει λίγο παραπάνω(κέρδιζε μέχρι το 52') και κρατούσε το Χ θα είχαμε το απόλυτο αλλά υπέκυψε με 2-1 αφήνοντας μας με το μονό απόδεκτο που πέρασε εύκολα.

Ξεκινάμε με το ντέρμπι με άρωμα Ευρώπης,Γάλλοι και Γερμανοί συγκρούονται για μια θέση στους 4 ενώ και οι 2 πρόερχονται απο προκρίσεις εναντίον Αφρικάνων(Νιγηρία,Αλγερία) οι πρώτοι με γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι 2οι στην παράταση.Οι Τρικολόρ έδειξαν οτι για 62' ήταν ακίνδυνοι απέναντι στη Νιγηρία καθώς η επιλογή Ντεσαμπ να βάλει Μπενζεμά αριστερά Ζιρούντ κορυφή και Βαλμπουενά δεξία απέτυχε πλήρως,με την είσοδο Γκρίζμαν όμως όλοι πήγαν στη σωστή τους θέση και το γκολ δεν άργησε.Οι Γερμανοί δεν περίμεναν τέτοια πίεση απ τους Αλγερινούς που για 92' κρατούσαν σχετικά εύκολα το μηδέν παθητικό κάνοντας μάλιστα άνω-κάτω τα 4 σέντερ μπακ που έβαλε στην 4αδα της άμυνας ο Λεβ.Η Τελευταία μεταξύ τους μάχη ήταν πριν 1,5χρόνο περίπου με τους Γερμανούς να κερδίζουν 1-2,οι ενδεκάδες ήταν σχεδόν ίδιες(Αντλερ,Γκουντογκαν,Γκόμεζ - Ριμπερί,Σισοκό οι μόνοι που αλλάζουν),με 1 ημίχρονο χάρη σε γκολ του Βαλμπουενά και 2 τελικό με γκολ των Μιλερ και Κεντίρα.Η τριάδα Πογμπά-Καμπαϊγ-Ματουιντί δεν έχει δείξει οτι δένει,η Γαλλία δεν μπόρεσε να κυριαρχήσει απέναντι σε ομάδες όπως Νιγηρία(51% κατοχή οι Αφρικάνοι) ενώ ακόμα και στο 5-2 με τους Ελβετούς η κατοχή ήταν υπερ των Ελβετών με 56% την ώρα που οι Γερμανοί έχουν μ.ο 61% στα μέχρι τώρα ματς τους.Περιμένουμε τα πάντσερ να κυριαρχήσουν και να πάρουν την πρόκριση,παρόλα αυτά μια αμυνα που περιέχει Μερτεζακερ,Μποατενγκ και Χουμελς το έχει εύκολα το γκολ.Διπλό(και απο ημίχρονο) λοιπόν,με 1-2 για σκοράκι.

Στο άλλο ματς οι οικοδεσπότες Βραζιλιάνοι υποδέχονται την εντυπωσιακή Κολομβία του φορμαρισμένου και 1ο σκόρερ του Μουντιάλ,Τζεϊμς Ροντρίγκεζ.Σαν όνομα το μεγάλο φαβορί είναι οι γηπεδούχοι,αν δεις τις τελευταίες εμφανίσεις των ομάδων όμως ίσως το φαβορί είναι η φορμαρισμένη Κολομβία.Οι διοργανωτές τα βρήκαν σκούρα απέναντι στις καλοδουλέμενες μηχανές των Χιλιανών και Μεξικάνων που είχαν σαν βάση τους την άμυνα όμως και τις αντιπέθισεις όμως,σήμερα βρίσκουν μια ακόμα δυνατή ομάδα που στηρίζεται στην κυριαρχία και στην επίθεση.Πρόκριση και άσο(και εδώ παίζεται απο ημίχρονο) βλέπουμε,με περισσότερο ρίσκο και την πιθανότητα να μην σκοράρουν οι Κολομβιανοί.