Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2016

Β' ΕΚΑΣΚΕΜ: Νίκη με ανατροπή ο Κεραυνός 76-71 την Λεπτοκαρυά Πιερίας

Με υπερπροσπάθεια στην τελευταία περίοδο και ενώ έχανε με 8 πόντους  (50-58) στο 32' ο Κεραυνός έκανε την μεγάλη ανατροπή πριν λίγο στα Καλύβια και πέτυχε σημαντική νίκη με 76-71 επί του δυνατού Μ. Αλεξάνδρου Λεπτοκαρυάς Πιερίας για την 4η αγωνιστική της Β Ανδρών

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας και το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 20-20.

Στην 2η περίοδο ο Κεραυνός άλλαξε την άμυνά του και προηγήθηκε 25-22 αλλά εκεί ήταν άτυχος και άστοχος και δεν μπόρεσε να ξεφύγει. Αντίθετα μετά το 15' οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πολλές λύσεις κοντα και μακριά από το καλάθι και έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα 7 πόντων (32-39) και αφού ο Κεραυνός έπαιρνε πόντους μόνο από Οξούζη και Τοπαλίδη

Στο β μέρος ανέβηκαν  επιθετικά και άλλοι παίκτες των γηπεδούχων και κυρίως ο Τραούδας, αλλά τα επιθετικά ρημπάουντ και κάποια σουτ από την περιφέρεια κράτησαν μπροστα την Λεπτοκαρυά με 48-56 στο 30΄ παρότι ο Κεραυνός είχε πλησιάσει και στους 3.

Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο η ομάδα του Νομού έπαιξε το "χαρί" της πίεσης και ελαφρύ σχήμα υποχρεώνοντας σε πολλά λάθη τους έως τότε πολύ ψυχραιμους αντιπάλους

Με καλάθι του Κωστίκα από "μπακ ντορ" του Οξούζη, ο Κεραυνός ισοφάρισε 58-58 στο 35 και με τρίποντο του Τραούδα προηγήθηκε 61-58 και με 68-63  στο 37' από νέο τρίποντο του Δημάκα για να ακολουθήσουν μέχρι το τέλος άλλοι 4 πόντοι του ίδιου ένα φοβερό φόλλοου του Οξούζη και ένα καλάθι του Τοπαλίδη στα 39΄30' που οδήγησαν σε συνδυασμό με το πάθος σε άμυνα και ρημπάουντ στο τελικό 76-71, επί μιας ομάδας με πλήρες ρόστερ και στόχους ανόδου στην Α.Κατηγορία

Καλή η Διαιτησία των Ελευθεριάδη-Θεοδωρίδη.

Τα δεκάλεπτα 1ο 20-20 . 2ο (12-17) 32-37(ημίχρονο) 3ο (16-17) 48-56, 4ο (28-15) 76-71(τελικο σκορ)

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Ροδοβίτης) Δημάκας 13 (1τρ) Κωστίκας Αντ. 5(1τρ) Διαμαντόπουλος 7(1τρ) Δεβετζής,Κοκκινίδης 3,Οξούζης 22(2 τρ) Τραούδας 12 (1τρ)Κωστίκας Αναστ. Γίτσας Τοπαλίδης 14