ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ
ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                              ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΤΟΔΙΤΣΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                             ΠΕΡΤΣΕΜΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ: Οι σκόρερ της Α1 κατηγορίας

Το πρωτάθλημα της Α1 είναι σε πλήρη εξέλιξη και οι κορυφαίοι σκόρερ και φέτος άρχισαν να ξεχωρίζουν, Την πρωτιά κρατά ο Καραδήμος με το γκολ που πέτυχε πέρασε μόνος πρώτος από κοντά ο Λεμονάκης που βοηθά τα μέγιστα τον Εξαπλάτανο ενώ ακολουθούν Ρέκος Πέλλα και Καρυπίδης Μαυροβούνι. ανοδική πορεία και για Μουρουζίδης (εθνικό που έπιασε τον Μαμμή στα 7 γκολ.)

Αναλυτικά οι σκόρερ της κατηγορίας:

9 γκολ:Καραδήμος Μάνδαλο

8 γκολ: , Λεμονάκης Εξαπλάτανος, Καρυπίδης Μαυροβούνι, Ρεκος Πέλλα

7 γκολ: Μαμης Μελίσσι, Μουρουζίδης Εθνικός

5 γκολ: Μποζίδης , Καραγιάννης Κρύας Βρύση, Μπρατσουδης Πέλλα,  Λιτοβολής Καλή, Βασιλόπουλος Σωσάνδρα.

4 γκολ: Τερζής Αναγέννηση Γ, Καπουσουζης, Μητσκας Προμαχοι, Μιχαηλίδης Εσώβαλτα, Μποζίνης Εξαπλάτανος.

απο το matiespellas

ΕΚΑΣΚΕΜ - παιδικό: ΦΟ Αριδαίας - Φίλιππος Βέροιας 86-62

Το καλό της πρόσωπο έδειξε η παιδική ομάδα μπάσκετ του ΦΟ Αριδαίας στο παιχνίδι με τον Φίλιππο Βέροιας την Κυριακή 10/12 στο ΔΑΚ Αριδαίας και επικράτησε χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα με 86-62.

Εξαγριωμένοι οι Έλληνες της Κωνσταντινούπολης με τον Ερντογάν: "Κοίτα ποιος μιλάει"

Τις πρόσφατες δηλώσεις από την Ελλάδα του Τούρκου Προέδρου Ταγίπ Ερντογάν κατά την επίσκεψή του στην Αθήνα σχολιάζει με ιδιαίτερα αιχμηρό τρόπο σε ανοιχτή επιστολή του ο Σύλλογος Κωνσταντινουπολιτών.

Δήμος Αλμωπίας: Τοποθετείται εορταστικός διάκοσμος στην πόλη της Αριδαίας

Στην τοποθέτηση του εορταστικού διάκοσμου προχωράει ο Δήμος Αλμωπίας, με στόχο να τονωθεί η διάθεση του κόσμου και κατ’ επέκταση η κίνηση στην τοπική αγορά της Αριδαίας.

Αναδρομές: Ένα από μεγαλύτερα εγκλήματα της Ναζιστικής Γερμανίας, το Ολοκαύτωμα των Καλαβρύτων

Ένα από μεγαλύτερα εγκλήματα της Ναζιστικής Γερμανίας κατά τη διάρκεια του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου. Στις 13 Δεκεμβρίου του 1943 δυνάμεις της «Βέρμαχτ» σκότωσαν σχεδόν όλους τους άρρενες κατοίκους των Καλαβρύτων, σε αντίποινα για την εκτέλεση αιχμαλώτων Γερμανών στρατιωτών από τον ΕΛΑΣ.

Γ' Εθνική: Εδεσσαϊκός – Ηρακλής 0-0

Παρά το γεγονός πως είχε τις μεγάλες ευκαιρίες στον αγώνα, ο Ηρακλής που έπαιζε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 77’, έμεινε στο 0-0 στην έδρα του Εδεσσαϊκού στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ εθνικής.

Σε ένα παιχνίδι που είχε καλό ρυθμό και αρκετή ένταση, Εδεσσαϊκός και Ηρακλής έμειναν στο 0-0. Παρά την ισοπαλία όμως, οι «κυανόλευκοι» παρέμειναν στην κορυφή και στο +1 από τον Άρη Παλαιοχωρίου, που έχει ρεπό αυτή την αγωνιστική.

Στο πρώτο ημίχρονο η πρώτη καλή στιγμή ήρθε μόλις στο 02’ για τον Ηρακλή, με τον Καστριτσέα να κάνει το σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ. Στη συνέχεια οι «κυανόλευκοι» πίεσαν ακόμη περισσότερο και έχασαν εκ νέου την ευκαιρία ώστε να μπουν μπροστά στο σκορ, καθώς το σουτ του Παπαδόπουλου στο 23’ πέρασε και αυτό άουτ.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στα επόμενα λεπτά, ωστόσο ο Αντώνης Αθανασίου κατάφερε να απειλήσει ξανά για τον Ηρακλή και στο 33’, όμως αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε.

Στο 41’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή και για τον Εδεσσαϊκό, με τον Καράμπελα να δοκιμάζει το σουτ και την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Βοσνιάδη.

Λίγο πριν οδηγηθούν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια, ο Αντώνης Αθανασίου είχε ακόμη μια καλή προσωπική στιγμή, καθώς στο 44’ έκανε το σουτ, με τον Βόλτση όμως να αποκρούει την προσπάθεια του.

Στην επανάληψη, ο Ηρακλής συνέχισε να ελέγχει την αναμέτρηση, με τον Ρόβα να δοκιμάζει ένα σουτ στο 47’, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 68’ οι «κυανόλευκοι» πλησίασαν στο 0-1, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε ο Σαββελίδης σταμάτησε στο δοκάρι του Βόλτση. Λίγο αργότερα όμως τα πράγματα δυσκόλεψαν για τους «κυανόλευκους», καθώς ο Καραντασιάδης αποβλήθηκε από το ματς, με αποτέλεσμα από το 77’ του αγώνα ο Ηρακλής να συνεχίσει στην αναμέτρηση με δέκα ποδοσφαιριστές.

Η παραπάνω απόφαση έφερε έντονες αντιδράσεις από τους ανθρώπους του Ηρακλή κατά των διαιτητών, καθώς όπως σημειώνουν, πρόκειται για μια πολύ αυστηρή απόφαση στην φάση του Καραντασιάδη.

Λίγο αργότερα, ο Εδεσσαϊκός είχε διπλή μεγάλη ευκαιρία για γκολ, ωστόσο ο Βοσνιάδης απέκρουσε το σουτ που έκανε ο Σκαθαρούδης, ενώ στη συνέχεια ο Ταουσιάνης έστειλε την μπάλα άουτ.

Τα στοιχεία του αγώνα:

ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ: Βόλτσης, Κούμπους, Τζατζάνας, Αβραμίδης, Χαραβατίδης, Παπαγεωργίου, Ταουσιάνης, Τσουμάγκας, Καρακούτης, Σκαθαρούδης, Καράμπελας (83΄ Κάτσιος).

ΗΡΑΚΛΗΣ: Βοσνιάδης, Καραντασιάδης, Καστριτσεας, Ρεβυθόπουλος, Κυριακίδης, Αθανασίου Π., Αθανασίου Α., Ρόβας, Πτηνόπουλος, Παπαδόπουλος, Γκουτσίδης (46΄ Σαββελίδης – 78΄ Μούδιος).

απο το sdna.gr

Ευχαριστήριο ΙΕΚ ΑΡΙΔΑΙΑΣ προς επιχειρηματία κ. Κωνσταντινίδη

Εκ μέρους του Δημόσιου ΙΕΚ ΑΡΙΔΑΙΑΣ θέλω να σας ευχαριστήσω δημοσίως και προσωπικά για την ευγενική χρηματική σας ενίσχυση για την ειδικότητα των Chef του ΙΕΚ ΑΡΙΔΑΙΑΣ.

Β' ΕΚΑΣΚΕΜ: Οι Ατρομητοι επικράτησαν εκτος εδρας στο τοπικό ντερμπι με την νεοσύσταστη ομάδα της Κούπας Κιλκίς με σκορ 52-57

Εκμεταλλευόμενοι την εμπειρία τους καί δείχνοντας περισσοτερη θέληση οι Ατρομητοι επικράτησαν εκτος εδρας στο τοπικό ντερμπι με την νεοσύσταστη ομάδα της Κούπας Κιλκίς με σκορ 52-57.

Στο πρωτο ημίχρονο οι Ατρομητοι με μια φανταστική άμυνα πήραν απο την αρχή το προβάδισμα και δεν το εχασαν σε κανένα σημείο παρουσιάζοντας καλά ποσοστό ευστοχίας απο την περιφέρεια. Η πρώτη περίοδο έκλεισε με σκορ 11-13 και η δεύτερη με 17-28.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση αλλά οι φιλοξενούμενη μην φεύγοντας από το πλάνο τους και δείχνοντας χαρακτήρα διατηρούσαν μια διάφορα από 6 έως 9 πόντους, στο τελευταίο λεπτο όμως η Κούπα μετα απο δυο συνεχόμενα κλεψίματα και δυο γρήγορα σουτ μείωσε την διάφορα στους 2 πόντους και το παιχνίδι απέκτησε αγριο ενδιαφέρον, εκεί οι Ατρομητοι διαχειριζοντας σωστα τα τάιμ άουτ και μένοντας ψύχραιμοι απο την γραμμή των ελεύθερων βολών,πήραν το παιχνίδι δια πυρός και σιδήρου. Σκορ τρίτης περιόδου 32-39 ,σκορ τέταρτης 52-57.

ΚΟΥΠΑ:(Τσατσης)Ασβεστοπούλος 9(1),Σκαλε 6,Ανδρεάδης 3,Κοσμάς 7,Αραμπατζής 4,Ψωμιάδης 9,Καλπακιδης 3,Ποζιδης 3,Μουστάκας 8,Τσουλφαιδης,Καρατζιας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ: (ΛΑΔΑΣ)Ναρλιδης 11,Βλαχόπουλος 16(2),Σεμπρος 18(1),Δαγκλιαρης 8(2),Δεβλετογλου 2,Τριανταφύλλου 2,Πανταζής, Βεττης,Καζαντζίδης.
Διαιτητές: Σαλαπανης-Καψιδης.

Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης: Πότε και πόσα χρήματα μπαίνουν στους λογαριασμούς

Πριν από τα Χριστούγεννα θα καταβληθεί πιθανότατα το Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης στους δικαιούχους οι αιτήσεις των οποίων εγκρίθηκαν έως τις 30 Νοεμβρίου.

Ο Γιάννης Σηφάκης με τους συμβασιούχους των Λουτρών Πόζαρ στον Υπουργό Εσωτερικών Πάνο Σκουρλέτη

Χαρακτηρίστηκε από το γραφείο Υπουργού σοβαρό σφάλμα του Δήμου Αλμωπίας η τελευταία ανανέωση συμβάσεων σε μη ανταποδοτικές υπηρεσίες. Προφανώς δεν μπορεί να γίνει νομοθέτηση για να καλύψει τα τυχόν σφάλματα και τις αμέλειες των Δήμων.

Γ' Εθνική: Δείτε τα τελικά αποτελέσματα 13/12

Δήλωση Γιάννη Σηφάκη μετά την ανακοίνωση για τον αξονικό του Νοσοκομείου Γιαννιτσών

Δήλωση Γιάννη Σηφάκη μετά την ανακοίνωση από τον διοικητή του Νοσοκομείου Χρ. Σμία για την υπογραφή της προγραμματικής σύμβασης για τον αξονικό τομογράφο των Γιαννιτσών και των συστημάτων οξυγόνου των δύο Νοσοκομείων της Πέλλας