Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2017

Α' ΕΚΑΣΚΕΜ: Νίκη του ΓΑΣ Εδεσσας 54-61 στα Γιαννιτσά τον Μ.Αλέξανδρο & Πανεδεσσαικός-Αλεξάνδρεια 78-52

Στο τελευταίο πεντάλεπτο κρίθηκε το χθεσινό τοπικό ντέρμπυ των Γιαννιτσών ανάμεσα στον Μ.Αλέξανδρο και τον ΓΑΣ Εδεσσας με τους φιλοξενούμενους πιο αποφασιστικούς να παίρνουν την νίκη 54-61 ,παραμένοντας ζωντανοί στο κηνύγι της πρώτης τετράδας. Αντίθετα ο "Μέγας" έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από την ζώνη του υποβιβασμού
Τα δεκάλεπτα
1ο 12-13 , 2ο (15-16) 27-29 (ημίχρονο) 3ο (14-11) 41-40 4ο (13-21) 54-61 (τελικό σκορ)

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Κοτλέας) Στόιτσης Κ 4, Στόιτσης Γ. 8 (2 τρ) Πατσιάνης 5 ,Μόσχου 2,Καρύπης Χατζηλαμπρινός 8, Μπογδάνης 15 , Στόγιος 4, Αργυρόπουλος 6

ΓΑΣ (ΛούσηςΛ.) Λούσης 1, Γεωργιάδης, 6 (2 τρ) Δουλκερίδης, Υφαντίδης 2,Τσολάκης, Μπίκου,Τότλης 3,Δημητρόπουλος 25 (3 τρ) Βεκόπουλος 5 (1 τρ) Τεντζέρης, Χαραλαμπίδης 13, Δοδόπουλος 6

Πανεδεσσαικός-Αλεξάνδρεια 78-52

Ο Πανεδεσσαικός συνέτριψε πριν λίγο με σκορ 78-52 την Αλεξάνδρεια για την 13η αγωνιστική της Α Ανδρών ΕΚΑΣΚΕΜ,παραμένοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας .
Το παιγνίδι κρίθηκε ουσιαστικά από το α μέρος όταν οι γηπεδούχοι κυριαρχώντας κατά κράτος και στις δύο πλευρές του γηπέδου πήραν διαφορά 24 πόντων. Αξίζει να τονισθεί η εξαιρετική άμυνα των γηπεδούωων στο α ημίχρονο όπου ειδικά στην 2η περίοδο δεν δέχθηκαν ούτε πόντο (!) ενώ και επιθετικά αξιοσημείωτος ήτανοεπιθετικός πλουραλισμός των νικητών με πέντε παίκτες να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων και τους νεαρούς Γιαννούλτση -Ντουλαβέρη να κλέβουν τις εντυπώσεις

Τα δεκαλεπτα 1ο 23-17 , 2ο (18-0) 41-17 (ημίχρονο) 3ο (18-22 ) 59-39 4ο (19-13) .78-52 (τελικο σκορ)

ΠΑΝΕΔΕΣΑΙΚΟΣ (Βατός) ΠΕΤΚΟΣ 15,ΙΩΣΗΦΙΔΗΣ 12,ΓΙΑΝΝΟΥΛΤΣΗΣ 11 ,ΧΑΤΖΗΧΑΡΙΣΗΣ 13,ΤΣΑΜΗΣ 2, ΚΛΗΝΤΣΑΡΗΣ 4,ΝΤΟΥΛΑΒΕΡΗΣ 15, ΚΑΡΥΠΙΔΗΣ 2,ΤΟΤΛΗΣ 4,ΚΑΡΑΙΣΑΡΙΔΗΣ