Σάββατο 24 Αυγούστου 2013

ΠΓΔΜ - Ελλάδα 77-75

Παρόλα αυτά, στο τελευταίο πεντάλεπτο τα σκληροτράχηλα Σκόπια κατάφεραν να πλησιάσουν στον πόντο με 1/2 βολές του Τσεκόφσκι (68-69), ενώ με τον Μπο ΜακΚάλεμπ πέρασαν μπροστά στο σκορ με 74-73. Ο Κώστας Καϊμακόγλου έκανε το 74-75 για τους διεθνείς μας, αλλά ο Πέρο Άντιτς σημείωσε το 76-75 για την ομάδα του.

Ο Βασίλης Σπανούλης στα εννέα δευτερόλεπτα που απέμεναν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τον Άντιτς έπειτα από 1/2 βολές να διαμορφώνει το 77-75, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Εξαιρετική εμφάνιση για τους νικητές ο Μπο ΜακΚάλεμπ που τελείωσε το ματς με 25 πόντους, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην εθνική.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει αύριο (24/08) την Βοσνία στις 18:00, ενώ την Κυριακή (25/08) θα αναμετρηθεί με την Γερμανία στις 15:30.

Ο αγώνας:

Η εθνική μας προσπάθησε να επιβάλει από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι της απέναντι στην ΠΓΔΜ. Ο Μπο ΜακΚάλεμπ σημείωσε το πρώτο καλάθι του αγώνα (τρίποντο), γράφοντας το 3-0 για να ισοφαρίσει ο Δημήτρης Κατσίβελης σε 3-3. Ο Πέρο Άντιτς πέτυχε το 5-3 για να δώσει το προβάδισμα στην εθνική ο Γιώργος Πρίντεζης με τέσσερις διαδοχικούς πόντους (5-7). Ο Βασίλης Σπανούλης έδωσε τρία λεπτά πριν από τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το προβάδισμα (12-13) και πάλι στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κι ενώ είχαν προηγηθεί οι Σκοπιανοί με 12-11.

Οι Σκοπιανοί κατάφεραν με τον Στογιανόφσκι να περάσουν μπροστά στο σκορ με 15-13. Ο Στράτος Περπέρογλου με δύο εύστοχες βολές έφερε την εθνική στο 15-15, ενώ και πάλι ο Περπέρογλου με σουτ δύο πόντων πέτυχε το 15-17, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια ο Άντιτς με σουτ τριών πόντων έκανε το 18-17 για να απαντήσουν οι διεθνείς μας με καλάθι του Καϊμακόγλου και δύο εύστοχες βολές του Νίκου Ζήση. Ο Βλάντο Ιλιέφσκι μείωσε σε 20-21 και ο Περπέρογλου σημείωσε το 20-23 Ο ΜακΚάλεμπ μείωσε και πάλι στον πόντο για την ΠΓΔΜ για να αποσπαστεί η εθνική μας με τους Μαυροκεφαλίδη και Καϊμακόγλου, οι οποίοι έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων στην εθνική (23-28).

Ο ΜακΚάλεμπ σημείωσε το 25-28 και ο Βασίλης Σπανούλης έκανε με 1/2 βολές το 25-29. Οι Σκοπιανοί σε εκείνο το σημείο αντέδρασαν και με διαδοχικά τρίποντα από τους Τσεκόφσκι, Άντιτς πέρασαν μπροστά στο σκορ (31-29). Σε εκείνο το σημείο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με επιμέρους σκορ 3-11, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα έξι πόντων απέναντι στους παίκτες του Αλές Πίπαν.

Στην τρίτη περίοδο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατήρησε το προβάδισμα του και με τρίποντο από τον Μάικ Μπράμος ανέβασε αύξησε την διαφορά στους εννέα πόντους (34-43). Ο Μπράμος και πάλι σημείωσε το 36-46 για την εθνική μας, ενώ ο Μπο ΜακΚάλεμπ μείωσε σε 38-46. Στο 24ο λεπτό ο Νίκος Ζήσης ανέβασε και πάλι την διαφορά στους δέκα πόντους (38-48) και ο ΜακΚάλεμπ για ακόμα μία φορά μείωσε σε 40-48.

Ο Γκετσέφσκι με τρίποντο έκανε το 36-51, ενώ ο Ιλιέφσκι με ακόμα ένα σουτ τριών πόντων σημείωσε το 48-51, φέρνοντας τα Σκόπια σε απόσταση αναπνοής. Παρόλα αυτά, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατήρησε τον έλεγχο του ματς, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 58-54, ύστερα από καλάθι του Σαμαρτζίσκι για τα Σκόπια.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης οι διεθνείς μας αποσπάστηκαν ακόμα και με εννέα πόντους, 5:06'' πριν το τέλος του αγώνα (60-69), έπειτα από 1/2 βολές του Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Ο ΜακΚάλεμπ μείωσε σε 62-69 και ο Τσεκόφσκι με τρίποντο έφερε τα Σκόπια στο καλάθι (67-69). Ο Κώστας Καϊμακόγλου με δύο εύστοχες βολές έκανε το 70-73, αλλά ακόμα τέσσερις πόντους από τον Μπο ΜακΚάλεμπ έδωσαν το προβάδισμα στους Σκοπιανούς.

Ο Καϊμακόγλου με ακόμα δύο βολές έκανε το 74-75, όμως ο Πέρο Άντιτς, ο οποίος δεν είχε σημείωσε καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο σημείωσε το 76-75 για το Σκόπια. Ο Βασίλης Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος για να διαμορφώσει ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού με 1/2 βολές το τελικό αποτέλεσμα (77-75).

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 34-40, 54-58, 77-75.

ΠΓΔΜ (Πίπαν): Ιλιέφσκι 10(1), ΜακΚάλεμπ 25(1), Στογιανόφσκι 11(1), Ν. Στογιανόφσκι, Μπρίχοφ, Γκετσέφσκι 3(1), Άντιτς 16(2), Γκορόφσκι, Τσεκόφσκι 9(2), Σαμαρτζίσκι 3.

Ελλάδα (Τρινκέρι): Μπουρούσης 9(1), Ζήσης 6, Σπανούλης 11(2), Περπέρογλου 12, Φώτσης 5(1), Παπανικολάου, Μαυροκεφαλίδης 4, Καϊμακόγλου 10, Μπράμος 6(2), Πρίντεζης 4, Σλούκας 5(1), Κατσίβελης 3(1).

Η εθνική ομάδα ηττήθηκε από τα Σκόπια στο τουρνουά του Ουλμ με 77-75. Ο Πέρο Άντιτς έκανε το 76-75, ο Βασίλης Σπανούλης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού στο τέλος με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Πρώτη ήττα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στα φιλικά προετοιμασίας.

Την πρώτη της ήττα στα φιλικά προετοιμασίας γνώρισε η εθνική μας ομάδα, η οποία δεν τα κατάφερε απέναντι στα Σκόπια (77-75).

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο, ενώ μέχρι τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου διατηρούσαν το προβάδισμα χωρίς δυσκολίες, παρά τις προσπάθειες της ομάδας του Αλές Πίπαν.