Τετάρτη 11 Οκτωβρίου 2017

ΕΚΑΣΚΕΜ: "Εσπασαν καρδιές" στο τοπικό ντέρμπι - Εδεσσαϊκός Ίκαροι Γιαννιτσών 74-73

"Εσπασαν καρδιές" το βράδυ του Σαββατου στο ΔΑΚ Εδεσσας με τον τοπικό Εδεσσαϊκό να κερδίζει στον ...πόντο 74-73 τους Ικαρους Γιαννιτσών αν και προηγήθηκε ακόμα και με 18 πόντων στο 25'
Οι γηπεδούχοι πήραν εξ αρχής το προβάδισμα βρίσκοντας πολλές λύσεις επιθετικά από τους Πέτκο, Μαλλιάρη, Υφαντίδη στην περιφέρεια και τον Δοδόπουλο μέσα στην ρακέτα.

14-11 στο 4ο λεπτό 20-13 στο 6.15 , 22-13 στο 7 35 και με τρίποντο του Πέτκου 25-18 στην 1η περίοδο.

Ιδια εικόνα και στην 2η περίοδο με τον Τολιόπουλο να δίνει επιθετική ώθηση στους Ικαρους αλλα τον Εδεσσαικό να παραμένει σε θέση ''οδηγού" 38-32 στο 18΄και να κλείνει το ημίχρονο στο + 9 με 41-32 .

Ακόμα καλύτερα ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι το β μέρος (45-33 48-35 52-36 και 54-36 στο 25')
και έδειχνε να "καθαρίζει" το ματς.

Η συνέχεια όμως ήταν εντελώς διαφορετική με τους Ικαρους να πιέσουν στα 3/4 και να εκμεταλεύονται τις ελλείψεις του αντιπάλου σε κλασικούς χειριστές μειώνοντας με σερί 3-16 σε 57-52 στο 30΄ και αφού ανέβηκε αισθητά στην επίθεση και ο Μπογδάνης.

Ετσι στην 4η περίοδο έγινε πραγματικό ντέρμπι και ειδικά στο τελευταίο δίλεπτο αφότου ό Μπογδάνης μείωσε με τρίποντο σε 71-69 .

Ακολούθησαν 0/2 βολές του Υφαντίδη λάθος από τους Ίκαρους , λάθος και από τους γηπεδούχους βολές Βασιλειάδη για το 71-71 στα 54'' .

1 βολή Τσάμη 72-71 , νέος λάθος Ικαρων 74-71 με βολές Υφαντίδη  και βολές στα 11' του Τολιοπουλου για το 74-73. Ακολούθησε λάθος επαναφορά του Εδεσσαίκο΄λυ στα 11΄ αλλά στην τελευταία ευκαιρία τους οι Ικαροι καθυστέρησαν και δεν εκδήλωσαν καν επίθεση.

Οι διαιτητές Παπαγερίδης και Καραμανλής είχαν δύσκολο έργο και δεν απέφυγαν τα λάθη κυρίως στο β μέρος , καθώς δεν είχαν ενιαίο κριτήριο στον καταλογισμό των φάουλ.

Τα δεκάλεπτα 1ο 25-18 ,2ο (16-14) 41-32 (ημίχρονο) 3ο 16-18) 57-52 , 4ο 17-21) 74-73 (τελικό σκορ)

ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ (Σταυρόπουλος) Κληντσάρης, Πέτκος 23 (5), Μαλλιάρης 10 (2), Δοδόπουλος 12, Χαραλαμπίδης 3 , Υφαντίδης 22 (3 ) , Τότλης 2 Τσάμης 2 Καραισαρίδης, Ξυλουργίδης, Αντωνιάδης ,Μάρκου

ΙΚΑΡΟΙ (Ντουβαλέτης) Πολυχρονίδης 3 , Χατζημωϋσής 7 (1 ), Τολιόπουλος 21 (4), Βασιλειάδης 17 (1), , Μισιώνης 9 , Μπογδάνης 11 (1), Τσέλα, Δεμερτζής, Στεργίου 4 Μαντζούκης, Αχλατλής Τσιούπλης