Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου 2013

Α.Σ. ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ – Φ.Ο. ΑΡΙΔΑΙΑΣ 51 - 49 ( πρωτάθλημα εφήβων)

Ο Πανεδεσσαϊκός με μία ακόμη νίκη στον τελευταίο αγώνα του Γ’ ομίλου του πρωταθλήματος εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΜ κατέκτησε πανηγυρικά την πρώτη θέση και μαζί με τον Αετό Κιλκίς είναι οι ομάδες που θα προχωρήσουν στην τελική φάση με τους δύο πρώτους του Α’ και Β’ ομίλου.

Ο αγώνας:

Ο Πανεδεσσαϊκός επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό του στο παιχνίδι διευρύνοντας σταθερά τη διαφορά με το ημίχρονο να λήγει 32-19. Με το ξεκίνημα το τρίτου δεκαλέπτου οι πράσινοι πάτησαν «γκάζι» και προηγήθηκαν με 42-23 στο 24ο λεπτό, νομίζοντας ότι ο αγώνας έχει τελειώσει. Στο σημείο εκείνο ο εγωισμός των παικτών του Φ.Ο. Αριδαίας και ιδίως κάποιων αθλητών που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής στο πρωτάθλημα, σε συνδυασμό με την αδικαιολόγητη χαλαρότητα των γηπεδούχων οδήγησαν στη μείωση του σκορ με ένα επιμέρους 0-10, σε 42-33 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Πανεδεσσαϊκού δεν μπόρεσαν να ξαναμπούν στον αγώνα με αποτέλεσμα το παιχνίδι να γίνει ντέρμπι στο τελευταίο λεπτό και τους γηπεδούχους να επικρατούν με 51-49.

Τα δεκάλεπτα: 1ο(15-06),2ο(17-13)32-19 ημίχρ., 3ο(10-14)42-33,4ο(09-16) 51-49 τελικό.

Α.Σ. Πανεδεσσαϊκός (Αναστασιάδης): Σίπκας 2, Στόμας, Παζάρκας 5, Τράπκος 3 (1 τριπ.), Τζώγας 2, Χρήστου 6, Κληντσάρης 8, Μυλωνάς 19, Τυρπάνης 2, Στογιάννης 4.

Φ.Ο. Αριδαίας (Τσουλφάς): Μουράτης, Αραμπατζής 7, Ταρασίδης 17, Νικολαΐδης 9, Μάινος 2(2 τριπ.), Γκαλίτσιος 7, Μαυρίδης, Γιούτης, Βάτσης 5(1 τριπ.), Αβραμίδης 2.