Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2016

Β ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ: AΠΣ Φίλιππος Βεροίας - ΣΦΚ Πιερικός Αρχελαος Κατερίνης 77-76

Όσοι παραβρεθήκαν την Κυριακή 9/10/16 στο ΔΑΚ Δ.ΒΙΚΕΛΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣ, είχαν την χαρά να απολαύσουν έναν αγώνα με θέαμα, νιάτα, παλμό σασπένς σε όλη την διάρκεια του αγώνα και μέχρι τα τελευταία δέκατα του δευτερολέπτου.

Οι «δικές» μας ομάδες ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ & ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ αγωνίσθηκαν για το Πρωτάθλημα της Β ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ και χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να μπορέσει η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας να πάρει την νίκη απέναντι στον Πιερικό Αρχέλαο με 77-76 (61-61 κ.α).

Απο το 25ο λεπτό οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο σκορ για να έρθουμε στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας και ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα στο σκορ 59-61 ο Σιόλογκας με δυο ευστοχες βολές σε φάουλ που κέρδισε έφερε το παιχνίδι στην παράταση καθώς στα 51'' που έμεναν καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πετύχει καλάθι.

Στις δύο παρατάσεις που ακολούθησαν και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της 1ης παράτασης ο Πιερικός βρέθηκε να έχει 3 πόντους προβάδισμα (64-67) όμως ο Φίλιππος με ένα τρίποντο έστειλε το παιχνίδι στην 2η παράταση. Ο γηπεδούχος στη συνέχεια κατάφερε και πήρε διαφορά 75-71 17'' πρίν το τέλος όμως ο Πιερικός Αρχέλαος κέρδισε φάουλ σε σούτ απο την γραμμή του τρίποντου και μείωσαν σε 75-73. Ο Φίλιππος πέτυχε καλάθι κάνοντας το 77-73 αλλα ο Πιερικός με τρίποντο 2 δέκατα πριν το τέλος έκανε το τελικό 77-76.

Διαιτητές : Παπαγερίδης και Ντούρας

Δεκάλεπτα : 25-14, 40-29, 47-45, 61-61 (κ.α) 67-67, 77-76

Φίλιππος (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Paros 6(2), Τσιμίδης, Βάλλιος 7(1), Παπαδόπουλος Νίκος 4, Γεωργιάδης 8, Κοθράς 13(2), Σιόλογκας 29(2), Θεοδωρίδης 4, Σταυριανίδης 6(2), Μόρας, Παπαδόπουλος Νικος του Σάββα.

Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου-Ξηρομερίτης): Πολυχρόνης ,Ταβαντζής, Γκοντόπουλος 14(1), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 15(2), Καραγκιολίδης 22(2), Χανέλλι, Τοπούζης 8, Κωνσταντινίδης 4, Τσιρογιάννης 13(1), Τσιλιγγαρίδης,Παπαμιχαήλ.