Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου 2016

Β' ΕΚΑΣΚΕΜ: Πέρασε ο Κεραυνός 61-62 μέσα από τον Κολινδρό

Τα εύκολα δύσκολα έκανε χθες βράδυ στον Κολινδρό Πιερίας ο Κεραυνός Δήμου Σκύδρας απέναντι στον τοπικό Α.Σ ,αλλά νίκησε τελικά με την "την ψυχή στο στόμα" 61-62 και έφθασε στην 2η προνομιούχο θέση της βαθμολογίας τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας.

Ο Κεραυνός παρατάχθηκε με σοβαρές απουσίες (Κοκκινίδης, Στογιαννίδης) ωστόσο μετά από ένα ισορροπημένο 1ο δεκάλεπτο , βρήκε ρυθμό επιθετικά και με πόντους του Δημάκα κυρίως προηγήθηκε 26-38 στο ημίχρονο

Στο β ημίχρονο ο Κεραυνός συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο προηγούμενος σταθερά με διαφορές 15-17 πόντων και βρίσκοντας λύσεις μέσα από την ρακέτα

Στην 4η περίοδο όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με κάποια τρίποντα απο την οεριφέρεια και εκμεταλευόμενοι την χαλάρωση και την αφλογιστία των παικτών του Κεραυνού "ροκάνισαν " την διαφορά και πλησίασα στο 38 στους 2 πόντους (56-58) Με ένα τρίποντο του νεαρού Δημάκα ο Κεραυνός προηγήθηκε με 5π. και αργότερα με 6 (56-62) αλλά λίγο έλλειψε μέσα σε 2.5'' να "γκρεμίσει" τα πάντα αφού δέχθηκε τρίποντο και φάουλ (59-62) ενώ έχασε και το ρημπάουντ στην άστοχη βολή του Πιπινίκα με τον Μελίδη να κερδίζει "γκολ φάουλ" σε νεκρο χρόνο αλλά αν αστοχεί ευτυχώς στην ελέυθερη βολή που θα έστελνε το ματς σε παράταση

Τα δεκάλεπτα 1ο 15-15 , 2ο (11-23) 26-38(ημίχρονο) 3ο (10-13)36-51 , 4ο (25-11) 61-62 (τελικό σκορ)

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Ροδοβίτης) Δημάκας 26(4) Κωστίκας 5 , Διαμαντόπουλος 5(1) Οξούζης, 7 (1) Τραούδας 6, Τοπαλίδης 13, Μηνάς