Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου 2016

Α' ΕΚΑΣΚΕΜ: ΑΓΕ Πιερίας - ΓΑΣ Βαφύρας 73-67

Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 73-67 του Βαφύρα, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική της Α” ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βαφύρας ήταν αυτός που έλεγξε το πρώτο δεκάλεπτο. Προηγήθηκε 0-4 πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, η ΑΓΕ Πιερίας προσπέρασε και πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (8-4) 6′ 43″ πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, με τον Βαφύρα να ξαναπερνά μπροστά (8-10) 4′ 41″ πριν το τέλος του δεκαλέπτου που τον βρήκε να προηγείται με 13-16.

Με την ΑΓΕ Πιερίας να σημειώνει επτά αναπάντητους πόντους και να προηγείται με 20-16, 8′ 54″ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Βαφύρας ισοφάρισε (20-20) 7′ 32″ πριν το τέλος της περιόδου και από εκείνο το σημείο, μέχρι ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, με τη φιλοξενούμενη ομάδα να έχει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (26-30) στο ημίχρονο.

Αποφασιστικά μπήκε η ΑΓΕ Πιερίας στο τρίτο δεκάλεπτο και προσπέρασε στο σκορ (35-34) 8′ 20″ πριν τέλος, ενώ βρέθηκε στο +5(39-34)7′ 11″ πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Παρόλα αυτά, η αμφίρροπη μορφή του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τον Βαφύρα να περνά μπροστά 52» πριν την ολοκλήρωση της περιόδου με 48-49.

Αποφασιστικά μπήκε η ΑΓΕ Πιερίας στο τρίτο δεκάλεπτο και προσπέρασε στο σκορ (35-34) 8′ 20″ πριν τέλος ενώ βρέθηκε στο +5 (39-34) 7′ 11″ πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Παρόλα αυτά, η αμφίρροπη μορφή του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τον Βαφύρα να περνά μπροστά 52″ πριν την ολοκλήρωση της περιόδου με 48-49.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου. Καμία ομάδα δε μπορούσε να αποσπαστεί στο σκορ και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. 5′ 14″ πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Ο Βαφύρας χρεώθηκε αντιαθλητικό φάουλ και τεχνική ποινή σε εκείνο το χρονικό σημείο κι όχι μόνο απώλεσε το προβάδισμα που είχε εκείνη την στιγμή (58-59), αλλά και την ψυχραιμία του.

Η ΑΓΕ Πιερίας σημείωσε εννέα αναπάντητους πόντους ξέφυγε με εννέα (67-58), πήρε και την ψυχολογία με το μέρος της και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Διαιτητές: Χστζημπαλίδης – Γιανκίδης

Δεκάλεπτα: 13-16, 26-30, 48-49, 73-67.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Χαρισόπουλος 14, Γιαμουζής 7 (2), Τσολακίδης, Καραyιάννης 21 (2), Καρατόλιος 4 (1), Στεφανίδης, Βαφόπουλος 17, Γαβαλάς, Κελαδίτης 4, Δαμαλής 6, Τοπαλίδης, Μαχαιρίδης.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Σαραπτσής, Λάλλας 10 (1), Καραμπατάκης 6 (1), Μπούσμπουρας 4, Σιώκας 1, Κουμπατσιάρης 2, Ματζόλης, Ψαρρού 13, Τσιμήτρης 2, Παπαδόπουλος 1, Ελευθεριάδης, Κουρκούτας 28 (5).