Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου 2017

Ευρωμπάσκετ 2017: Κρίμα ρε Ελλαδάρα! Ήττα από τη Ρωσία με 74 - 69

Η Εθνική μας ομάδα έφτασε μια ανάσα από τη ζώνη των μεταλλίων, όμως, δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ρωσία (69-74) - Συγκλονιστικός ο Καλάθης, μας πλήγωσε ο Σβεντ του δευτέρου ημίχρονου και οι πολλές χαμένες βολές

Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ καθώς έχασε από την Ρωσία με 69-74, μένοντας μακριά από τη ζώνη των μεταλλίων.

Η «γαλανόλευκη» ήταν αφεντικό για τρεις περιόδους, όμως, πλήρωσε την αστοχία στις βολές και το «ξύπνημα» του Σβεντ (25π.) που πήρε φωτιά στο δεύτερο ημίχρονο και έβαλε την «αρκούδα» μέσα στο παιχνίδι.

Συγκλονιστικός ήταν ο Καλάθης που έμεινε στο παρκέ 36 λεπτά και τελείωσε με 26 πόντους. Παρά τις προσπάθειες του άσου του Παναθηναϊκού Superfoods, η κούραση της βασικής πεντάδας και οι πολλές βολές (10/20) που χάθηκαν έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Ρώσων σε ένα ματς θρίλερ.

Το ματς:

Από το 9-11 που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Κουλάγκιν, η Εθνική έτρεξε το δικό της σερί και με κύρια αιχμή τον Καλάθη (5 πόντους/5 ασίστ) έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 24-17 παίζοντας έξυπνα και αποτελεσματικά.

Με όπλο την άμυνα και τον Καλάθη να συνεχίζει να καθοδηγεί μαεστρικά την Ελλάδα, η Ρωσία εγκλωβίστηκε. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να τρέξουμε σε ανοιχτό γήπεδο, να έχουμε σωστές επιλογές και να αυξήσουμε τη διαφορά στους 13 πόντους (35-22 στο 5'22'') βγάζοντας νοκ άουτ τον Σβεντ (μόλις 4 πόντους με 1/7 σουτ στο πρώτο ημίχρονο).

Οι Ρώσοι πάντως με τον Μοζγκόφ να είναι η μόνη απειλή κατάφεραν να καλύψουν αρκετά το χαμένο έδαφος και το ημίχρονο βρήκε την Ελλάδα μπροστά με 37-31, με τους Καλάθη και Πρίντεζη να την τραβούν στο σκορ και την «αρκούδα» να σημαδεύει σίδερο από τα 6.75 (2/13 τρίποντα).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρωσία πλησίασε στους τέσσερις (40-36) με τρίποντο του Σβεντ και καλάθι του Μοζγκοφ, όμως, η Ελλάδα έτρεξε ένα δικό της σερί με πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη (δύο τρίποντα) και βοήθεια από τους Σλούκα, Καλάθη έγινε το 49-39 στο 4' 13''.

Ο Σβεντ ανέβασε την κατακόρυφα απόδοσή του (13 π.), βρήκε χώρους, η Εθνική έδειξε κουρασμένη και άστοχη και η Ρωσία μπήκε ξανά στο παιχνίδι (51-51 στα 40''), με τον Μπουρούση να δίνει ισχνό προβάδισμα στο τέλος του δεκαλεπτου (53-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα ξεκίνησαν από το μηδέν. Ο Σβεντ είχε πάρει φωτιά και οι Ρώσοι πέρασαν μπροστά 60-67 στο 5' 30'', παρά τα δύο γκολ φάουλ του συγκλονιστικού Καλάθη πληρώνοντας εκτός της κούρασης της βασικής πεντάδας και την αστοχία στις βολές.

Ο Καλάθης με προσωπικές ενέργειες μείωσε σε 64-67 3'43'' πριν το τέλος και ο Μπουρούσης με 2/2 βολές έφερε το ματς στο καλάθι (66-68 2' 23''). Ακολούθησαν δύο άστοχα τρίποντα από Σλούκα, Καλάθη με τον Κβοστόν να κάνει 66-70 με 40'' να απομένουν.

Ο Μπουρούσης δεν μπόρεσε να σκοράρει στην πιο κρίσιμη επίθεση της Εθνικής, ο Κβοστόν είχε 1/2 βολές, όμως, χάθηκε το αμυντικό ριμπάουντ και οι Ρώσοι σημείωσαν -με τον Κβοστόν- ξανά 1/2 βολές για το 66-72. Ο Καλάθης με τρίποντο έκανε το 69-72 στα 12''. Το γρήγορο φάουλ έστειλε στις βολές τον Φριτζον που 2/2 βολές κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη για τη Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-31, 53-51, 69-74

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Μίσσας): Καλάθης 25 (8/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπουρούσης 10 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Παππάς, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 19 (7/12 σουτ, 3/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (7 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο

ΡΩΣΙΑ (Σεργκέι Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 26 (7/22 σουτ, 10/11 βολές, 5 ασίστ, 7 λάθη), Φριτζόν 11 (1), Αντόνοφ, Ζούμπκοφ, Κβοστόφ 7, Μοζγκόφ 15 (10 ριμπάουντ), Βοροντσέβιτς 8 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ντ. Κουλάγκιν 7 (1), Κουρμπανόφ