Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016

Β' ΕΚΑΣΚΕΜ: ΠΑΟΚ Αλμωπίας - Κεραυνός Άσπρου 69-56

Την 3η του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας κερδίζοντας τον Κεραυνό Άσπρου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και δημιούργησαν απ'το 1ο δεκάλεπτο διαφορές 7-10πόντων,πράγμα που συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο με το σκορ να κλείνει στο +9(36-27)

Στο 2ο ημίχρονο οι φιλεξενούμενοι μπήκαν με σκοπό να γυρίσουν το παιχνίδι και μέχρι ως ένα σημείο το κατάφεραν φέρνοντας τη διαφορά στο καλάθι(43-41) με τον ΠΑΟΚ όμως ν' απαντάει με 3 συνεχόμενα τρίποντα δίνοντας στην ουσία τέλος σε κάθε ελπίδα του Κεραυνού απ τις αρχές του 4ου δεκαλεπτού όπου και η διαφορά έφτασε μέχρι και το +15(63-48).Τελικά η νίκη για τους γηπεδούχους ήρθε εύκολα στο τέλος με τη διαφορά των 2 ομάδων να βρίσκεται στην περιφέρεια,εκεί που ο ΠΑΟΚ πέτυχε 10 τρίποντα ενώ ο Κεραυνός μόλις 1.