Δευτέρα 20 Μαρτίου 2017

Α' ΕΚΑΣΚΕΜ: Πανεδεσσαϊκός - ΑΟΚ Βέροιας 54-63

Για τρία δεκάλεπτα κρατούσε την νίκη στα "χέρια" του το βράδυ του Σαββάτου ο Πανεδεσσαϊκός απέναντι στον πρωτοπόρο ΑΟΚ Βέροιας αλλά στην 4η περίοδο δεν άντεξε στην κόπωση, την πίεση των φιλοξενούμενων και την φθορά των φάουλ με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα στο ντέρμπι 54-63

Η εδεσσαική ομάδα με υποδειγματική άμυνα εξ αρχής υποχρέωσε τους Βεροιώτες σε συνεχή άστοχα και συχνά "τραβηγμένα"τρίποντα και πήρε το προβάδισμα με ηγέτες στην επίθεση Ιωσηφίδη και Πέτκο. Ωστόσο στην 2η περίοδο θα μπορούσε να κεφαλαιοποιήσει την σπουδαία αμυντική της προσπάθεια με μια μεγαλύτερη και πιο ασφαλή διαφορά στην λήξη του ημιχρόνου, αν απέφευγε τα λάθη στην επίθεση και κάποια εύκολα χαμένα σουτ κυρίως απέναντι στην ζώνη που επιστράτευσαν κατά διαστήματα οι φιλοξενούμενοι

Στην 3η περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε με τον Πανεδεσσαϊκό να προηγείται ακόμη και με +10 στο 28ο λεπτό (38-28) χάρη σε 2 καλάθια του Τσάμη αλλά τον ΑΟΚ να "ψαλιδίζει" την διαφορά στο τέλος μειώνοντας σε 40-35 και ξεκινώντας από εκει ουσιαστικά την μεγάλη αντεπίθεση τους και την ολική ανατροπή

Με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου ειδικότερα ο τεχνικός του ΑΟΚ αφήνοντας στον πάγκο τον αρνητικό Γιαννουζάκο και τον κουρασμένο Μάντσιο χρησιμοποίησε ένα χαμηλό σχήμα με τους ταχύτατους και εκρηκτικούς Καπνιά, Ουσουλτζόγλου και Τρομπούκη που πίεσαν ασφυκτικά στ 3/4 του γηπέδου και υποχρέωσαν τον Πανεδεσσαικό σε βεβιασμένες επιθέσεις και λάθη ,. Ετσι βρίσκοντας εύκολους πόντους πλέον από αιφνιδιασμούς ,διυσδύσεις επίθετικά ρημπάουντ αλλά και 3 εύστοχα τρίποντα ( 2 ο Γκάνας) ΄ένα επιμέρους σκορ (από το 28΄μέχρι το 35΄) 4-21 που μετέτρεψε το 38-28 σε 42-49

Στο τελευταίο πεντάλεπτο με την επιστροφή και του Μάντσιου η κυριαρχία του ΑΟΚ ..εδραιώθηκε (45-55 στο 37') και οι φιλοξενούμενοι "αγκάλιασαν" την νίκη ,αφού ο Πανεδεσσαικός δεν είχε πλέον λόγω φάουλ τον Κληντσάρη και υστερούσε σε ύψος και δύναμη εντός ρακέτας με μοναδικό ψηλό τον Θεοδώρουκαι απ'οντος του νεαρού Ντουλαβέρη λόγω ίωσης

Οι γηπεδούχοι πάντως έκαναν μια τελευταία προσπάθεια μειώνοντας σε 54-61 ,αλλά στα 48'' ο Πέτκος αστόχησε στο τρίποντο που θα μείωνε την διαφορά στους 4.π.και έτσι το "ροζ φύλλο" πήγτε οριστικά στον ΑΟΚ

Τα δεκάλεπτα 1ο 15-8 ,2ο (9-7) 24-15 (ημίχρονο) 3ο (16-20) 40-35 4)ο (14-28) 54-63 (τελικό σκορ)

ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΌΣ(ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ) : ΠΕΤΚΟΣ Λ. 10 , ΙΩΣΗΦΙΔΗΣ Κ. 20 , ΘΕΟΔΏΡΟΥ Κ. 2, ΓΙΑΝΝΟΥΛΤΣΗΣ Ι., ΧΑΤΖΗΧΑΡΙΣΗΣ Σ. 6 , ΚΛΗΝΤΣΑΡΗΣ Α. 8 , ΚΑΡΑΙΣΑΡΙΔΗΣ Λ. , ΞΥΛΟΥΡΓΙΔΗΣ Α. , ΣΤΑΥΡΑΚΙΔΗΣ Α., ΤΣΑΜΗΣ Μ. 8

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ(ΤΟΥΣΑΣ) : ΤΡΟΜΠΟΥΚΗΣ Μ. 14, ΟΥΣΟΥΤΖΟΓΛΟΥ Σ. 8, ΧΡΥΣΑΦΗΣ Χ. , ΓΚΑΝΑΣ Β. 8 , ΒΟΡΓΙΑΤΖΙΔΗΣ Χ. , ΠΑΠΠΟΎ Γ. , ΚΑΠΝΑΣ Κ. 7, ΑΛΕΥΡΙΔΗΣ Σ. , ΠΑΠΟΥΛΙΔΗΣ Δ. 5 , ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗΣ Φ. , ΓΙΑΝΝΟΥΖΑΚΟΣ Γ. , ΜΑΝΤΣΟΣ Π. 21