Δευτέρα 19 Μαρτίου 2018

Α' ΕΚΑΣΚΕΜ: Αγκαλιά με τη 2η θέση ο ΦΟΑ, 82-66 τους Ίκαρους Γιαννιτσών

Ο ΦΟ Αριδαίας νίκησε άνετα (με την εμφάνιση του δευτέρου ημίχρονου) 82-66 τους Ίκαρους Γιαννιτσών στο ΔΑΚ Αριδαίας, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ και είναι αγκαλιά με τη δεύτερη θέση.

Οι παίκτες των φιλοξενούμενων έβαλαν δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο στους γηπεδούχους, αφού στη μεγαλύτερη διάρκεια του είχαν το προβάδισμα κλείνοντας το ημίχρονο στο +5 (32-37).

Στην επανάληψη όμως οι παίκτες του ΦΟΑ ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στην τρίτη περίοδο, όπου με ένα επί μέρους σκορ 29-13 ο ΦΟΑ πήρε προβάδισμα 61-50. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό επικρατώντας εύκολα με σκορ 82-66.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μακρόπουλος (18π.) και Αβραμίδης (18π./6τριπ.) ενώ σε καλή μέρα ήταν και οι Μπεγλόπουλος (11π./1τριπ.) και Παπαβραάμ (11π./1τριπ.). Από τους Ίκαρους ξεχώρισε ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης Μπογδάνης (19π.) και ο Βασιλειάδης (17π./2τριπ.).

Την επόμενη αγωνιστική (24/3) η ομάδα του ΦΟΑ αγωνίζεται στην Κατερίνη κόντρα στον Βατανιακό, ενώ οι Ίκαροι Γιαννιτσών υποδέχονται την Αλεξάνδρεια.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 32-37, 61-50, 82-66
Διαιτητές: Παπαγερίδης - Μητώνας

ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Βάτσης): Τριανταφύλλου 6(2), Βασίλογλου, Μπίνος, Τοπαλίδης 10, Αργυρός, Μπεγλόπουλος 11(1), Παπαβραάμ 11(1), Αβραμίδης 18(6), Λιούγκας 6(2), Μακρόπουλος 18, Αμανίδης 2, Υποδηματόπουλος.

ΙΚΑΡΟΙ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Σπόντης): Μπερμπέρι 8(1), Τολιόπουλος, Πολυχρονίδης, Μισσιώνης (4(1), Χατζημωυσής 10(1), Βασιλειάδης 17(2), Δερμετζής, Μπογδάνης 19, Τσιούπλης, Μαντζούκης, Τσέλα 8, Αχλατλής.