Τρίτη 8 Οκτωβρίου 2013

Επιτυχίες των νέων Κωπηλατών του Ναυτικού Ομίλου Γιαννιτσών

Τα πρώτα τους μετάλλια κατέκτησαν οι νέοι Κωπηλάτες του Ναυτικού Ομίλου Γιαννιτσών στους 21ους Διεθνείς Κωπηλατικούς αγώνες ''Μέγας Αλέξανδρος'' που ...

διοργάνωσε ο Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης στις 28 & 29/09/2013 στις εγκαταστάσεις του στην Θεσσαλονίκη. Στους αγώνες συμμετείχαν και κωπηλατικά σωματεία από την γειτονική Βουλγαρία και την Κύπρο. Οι καιρικές συνθήκες ήταν άριστες και αυτό βοήθησε όλους τους αθλητές που έλαβαν μέρος να κάνουν πολύ ωραίες κούρσες και να μείνουν πολύ ευχαριστημένοι. Ο Ναυτικός Όμιλος Γιαννιτσών έλαβε μέρος στους αγώνες με μια ομάδα 9 αθλητών σε 6 αγωνίσματα και κατέκτησε μετάλλιο σε 3 από αυτά.
Συγκεκριμένα οι διακρίσεις των κωπηλατών του ΝΟΓ ήταν:
2η θέση και Ασημένιο μετάλλιοστο 4Χ παίδων αρχ. οι: ΙωάννηςΠαπαχριστούδης, ΓεώργιοςΜπαντάς, ΣτέφανοςΚαπάκογλου και ΣεραφείμΧατζηδάκης.
2η θέση και Ασημένιο μετάλλιοστο 1Χ κορασίδων αρχ. η ΜαρίαΣταμπόλκου.
3η θέση και Χάλκινο μετάλλιο στο 1Χ παίδων αρχ. ο ΙωάννηςΠαπαχριστούδης.
4η θέση στον τελικό του 1Χ εφήβων ο Πέτρος Μπαλλής.
4η θέση στον προκριματικό του 1Χ νεανίδων η ΚατερίναΜαξούρη.
4η θέση στον προκριματικό του 2Χ κορασίδων οι ΠηνελόπηΑλμπαντάκη&ΡάνιαΘωμαΐδου.
Την ομάδα συνόδευσαν, ως αρχηγός αποστολής ο Έφορος εγκαταστάσεωντου Ομίλου, Τάσος Μητκάκης και ο Προπονητής Ανδρέας Λιγγερίδης. Παρών στους αγώνες ήταν και τις δύο μέρες ο Πρόεδρος του ΝΟΓ Νίκος Θωμαΐδης, ο Γεν. Γραμματέας του Ομίλου Γιώργος Μαξούρης και ο Ειδ. Γραμματέας Θέμης Νομίδης και οι γονείς όλων των Αθλητών.
Ο ΝΟΓ πήρε μέρος επίσης και στους Διασυλλογικούς αγώνες τουΝΑ.ΠΕ.Σ.Π. «Κερκινίτις»,με την ονομασία «Κύπελλο Δήμου Εμμανουήλ Παππά», στη λίμνη του Πεθελινού Σερρών.Πήραν μέρος 9 όμιλοι, με 100 περίπου αθλητές και αθλήτριες και πάνω από 70 πληρώματα σε 9 αγωνίσματα.
Στους αγώνες συμμετείχε και ο Ναυτικός Όμιλος Γιαννιτσών με 12 αθλητές που στελέχωσαν 10 πληρώματα.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πληρωμάτων είναι τα εξής:
• 3η Θέση και χάλκινο μετάλλιο στοσκιφκορασίδωνη Κατερίνα Μαξούρη.
• 4η Θέση στοδιπλό σκιφπαίδων αρχαρίων με τους ΙωάννηΠαπαχρηστούδη, Στέφανο Καπάκογλου.
• 4η Θέση διπλό σκιφ νεανίδωνΠηνελόπη Αλμπαντάκη, Κατερίνα Μπαλλή.
• 4η Θέση στοσκιφ κορασίδων αρχαρίων με την Μαρία Σταμπόλκου.
• 5η Θέση στοδιπλό σκιφκορασίδων με τις Κατερίνα Μαξούρη, Πηνελόπη Αλμπαντάκη.
• 5η Θέση στοσκιφπαίδωνμε τον Πέτρο Μπαλλή.
• 5η Θέση στοδιπλό σκιφπαίδων αρχαρίων με τους Σεραφείμ Χατζηδάκη, Γιώργο Μπαντά.
• 8η Θέση στοδιπλό σκιφ κορασίδων με τις Κατερίνα Μπαλλή, ΡάνιαΘωμαΐδου.
• 8η Θέση στοσκιφ κορασίδων με την Γιώτα Σταμπόλκου.
• 11η θέση στο σκιφ παίδων με τον Καλλισθένη Μιχάλογλου.

Την αποστολή της ομάδας στους αγώνες συνόδευσαν ο Γ. Γραμματέας κ. Γεώργιος Μαξούρης, ο Έφορος Εγκαταστάσεων κ. Μητκάκης Αναστάσιος και ο ένας εκ των δύο προπονητών του Ομίλου, Ανδρέας Λιγγερίδης.

πηγη:Logospellas